• Próchnica  Z roku na rok problem próchnicy dotyka coraz większą grupę dzieci w coraz młodszym wieku. Niestety głównym powodem są złe nawyki żywieniowe rodziców, które wpajają swoim dzieciom. Należy pamiętać, że próchnica to wbrew pozorom bardzo groźna choroba, która atakuje zęby, ale również sprzyja rozwojowi wielu innych chorób np. serca. Walka z próchnicą u dzieci jest na pewno dużo prostsza niż u dorosłych.

  Jak przebiega próchnica zębów mlecznych? Od czego zależy?

  Przede wszystkim jest to proces bardzo szybki. Obejmuje nie tylko szkliwo i zębinę, ale również nerw zęba. Uzębieniu mlecznemu często towarzyszy próchnica wczesnego okresu dzieciństwa tzw. próchnica butelkowa. Próchnica butelkowa występuje u dzieci, u których przedłużane jest karmienie butelką ze smoczkiem. Niestety taka sama próchnica pojawia się również przy przedłużonym karmieniu piersią „na żądanie” (czyli o każdej porze dnia i nocy). Stwierdzono również, że aktywna i niewyleczona próchnica matki lub ojca może być przekazana dziecku przez bakterie przenoszone do jamy ustnej maluszka całując dziecko w usta, oblizując smoczek, łyżeczkę lub ustnik kubeczka ich pociechy.

  Jak uniknąć próchnicy u dziecka?

  • U dzieci, które używają jeszcze smoczka należy dbać o to aby był on często myty, zapobiegając tym samym namnażaniu się na nim niechcianych bakterii. Najkorzystniej jest jednak jak najszybciej odzwyczaić maluszka od smoczka.
  • Karmienie piersią w istotny sposób wpływa na prawidłowy rozwój narządu żucia, dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na próchnicę.
  • Po odstawieniu pokarmu z matczynej piersi najlepszym pożywieniem korzystnie wpływającym na uzębienie naszego malca są kremy zbożowe dodawane do przecieranych zupek.
  • Zadbaj o to aby produkty bogate w błonnik były obecne w diecie maluszka, ponieważ stymulują wydzielanie śliny, pomagając tworzeniu się mineralnej ochrony przeciw próchniczej.
  • Unikaj podawania dziecku słodkich napojów, zastępując je wodą lub niesłodzonymi herbatkami.

Dodaj komentarz