• O myciu rąk słów kilka

  Dla dorosłego normalnym jest, że myje się ręce przed posiłkiem, po powrocie do domu, czy po skorzystaniu z toalety. Robi się  to naturalnie i bezwiednie. Jest to efekt wypracowania pozytywnych nawyków. W trakcie wykonywania tych czynności nie rozmyśla się o formach dbania o higienę, która ma wpływ na zdrowie. Maluch uczy się od dorosłego wszelkich zachowań. Nie jest natomiast  świadomy znaczenia oraz skutków dbania o higienę i to zadaniem dorosłego jest nauczenie go, jak ważna jest ta  czynność.

  Jak najlepiej poradzić sobie z tym zadaniem? Poniżej zamieszczamy cztery sposoby, dzięki którym nauka higieny będzie nie tylko skuteczna ale też zostanie pozytywnie odebrana przez dziecko.

  1. Podstawową i jednocześnie bardzo skuteczną metodą nauki jest powtarzanie. Przyzwyczajaj swoje dziecko do mycia rąk po skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem czy po prostu kiedy rączki się zabrudzą. Zobaczysz, że po jakimś czasie czynność tą będzie wykonywało automatycznie. To trochę podobne do uczenia się wierszyka – jeśli odpowiednio długo będziemy go powtarzać to w końcu będziemy w stanie zacytować go z pamięci. Ważne, żeby mycie rąk następowało po pewnych określonych czynnościach, jak wspomniane korzystanie z toalety, bądź w odpowiednich sytuacjach. Dzięki temu dziecko uczy się, kiedy rączki obowiązkowo trzeba umyć.

  2. Postaraj się, aby nauka nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem. Niech z pozoru prosta i nudna czynność stanie się okazją do zabawy i poznawania nowych rzeczy. Pozwól swojemu maluchowi samemu nałożyć mydło na dłonie i potem je opłukać. Jeśli będzie chciał popluskać je trochę dłużej – daj mu taką możliwość. Nawet zwykłe odkręcenie i zakręcenie wody może być dla niego niesamowitą przygodą.

  3. Małe dziecko rozumie więcej, niż nam się wydaje. Poświęć chwilę, żeby wytłumaczyć mu, dlaczego mycie rąk i dbanie o higienę jest takie ważne. Używaj słów prostych i takich, które dobrze się dziecku kojarzą. Powiedz, na czym mycie rąk polega i jaki ma na nie wpływ.

  4. Dziecko obserwuje otaczający je świat i na tej podstawie wyciąga wnioski i się uczy. Pokaż mu w jaki sposób myje się ręce i przede wszystkim daj dobry przykład robiąc to regularnie w tych samych sytuacjach, w których wymagasz tego od niego.

  Mamy nadzieję, że powyższe sposoby znacząco ułatwią wam przyzwyczajenie maluchów do niezwykle ważnej czynności, jaką jest mycie rączek.

Comments are closed.