• Logopeda w żłobku

                Obecność logopedy w żłobku budzi niejednokrotnie zdziwienie wśród rodziców, opiekunów, czasami jeszcze niestety także wśród samych logopedów. W świetle dzisiejszej wiedzy dotyczącej nabywania języka oraz informacji mówiących o tym jak ważne są pierwsze lata życia dziecka dla jego dalszego rozwoju takie stanowisko wydaje się być bezzasadne. Okres od urodzenia do około 3 roku życia  to czas dojrzewania układu nerwowego  dziecka, więc wydaje się być najkorzystniejszym do stymulacji i wyrównywania nieprawidłowości w rozwoju mowy. Praca logopedy może rozpoczynać się od pierwszych miesięcy życia malucha i nastawiona jest wówczas na wspomaganie rozwoju mowy dziecka oraz zapobieganie powstawania zaburzeń mowy w starszym wieku. Już u niemowlęcia (na podstawie odruchów ustno-twarzowych) można przewidzieć potencjalne trudności z nauką mowy.

                 Ważnym aspektem pracy logopedy jest także współpraca z rodzicami, która ma na celu uświadomienie im, jak sami mogą wpływać na rozwój mowy swoich pociech. Często wśród rodziców pojawiają się wątpliwości jak zachowywać się w sytuacji, gdy dziecko nie mówi, jaką butelkę wybrać, kiedy zacząć karmić łyżeczką, jaka ma wyglądać taka łyżeczka, kiedy nauczyć dziecko pić z kubka, co robić z dzieckiem chodzącym z otwartą buzią i językiem na zewnątrz, jak postępować w przypadku pojawienia się jąkania lub kiedy zaprzestać używania smoczka jako uspokajacza? Prawidłowe nawyki żywieniowe w tym wieku są niezwykle istotne, ponieważ przy ssaniu, połykaniu i żuciu uaktywniają się te same mięśnie co w trakcie artykulacji.

                  Dzieci w żłobkach powinny otrzymywać pomoc od specjalistów, będących z dzieckiem codziennie i przez wiele godzin, mających możliwość powiedzenia rodzicowi, na co zwrócić uwagę obserwując rozwój dziecka i co robić, aby go w tym rozwoju wspomagać. Specjaliści pracujący w żłobkach (w tym logopedzi) mają możliwość wychwycenia pierwszych niepokojących sygnałów, objawów niektórych chorób. W przypadku wielu zaburzeń mowy wczesna diagnoza jest zagadnieniem kluczowym  i oszczędza czas rodziców oraz dziecka, który później trzeba poświęcić na potencjalną terapię.

Dodaj komentarz